Skip to main content

Επιβλητικός κόντρα στην Αρμάνι για τη 2η ευρωπαϊκή νίκη!

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος για 35 λεπτά κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο και πήρε μια σπουδαία νίκη (89-68), τη δεύτερη στο «σπίτι» του, για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Με τον Μουστάφα Φαλ να κυριαρχεί στο «ζωγραφιστό» και τον Σάσα Βεζένκοφ μεγάλο πρωταγωνιστή επιθετικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι με την Αρμάνι. «Έτρεξε» ένα γρήγορο 7-0 στο πρώτο 1,5 λεπτό, ενώ στο 3' ο φωτεινός πίνακας «έγραφε» 12-2. Κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση και χαμένα αμυντικά ριμπάουντ επέτρεψαν στην Αρμάνι να αντιδράσει στη συνέχεια και με ένα επιμέρους 15-4 να προσπεράσει (16-17, 9'). Οι Σακίλ ΜακΚίσικ, Σάσα Βεζένκοφ και Κώστας Παπανικολάου είχαν όμως «απάντηση» και με ένα σερί 7-0 έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα μας στο κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου (23-17). Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με πέντε διαδοχικούς πόντους του Λεντέι, με τους Ιταλούς να πλησιάζουν στο -1. Ένα «goal - foul» του ΜακΚίσικ όμως για το 26-22 (12'), έδωσε το έναυσμα για ένα επιμέρους 13-5, που έστειλε τους Πειραιώτες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +12 (39-27).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αρμάνι με ένα επιμέρους 14-6 στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου, κατάφερε να μειώσει στους 4 (45-41). Στη συνέχεια όμως οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν τον ρυθμό τους. Με πιο καθαρό μυαλό στην επίθεση και συγκέντρωση στην άμυνα κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ με τον Κώστα Παπανικολάου να είναι καταλυτικός. Στο 28' ένα κλέψιμο του Φουρνιέ, έφερε ένα κάρφωμα του αρχηγού για το 56-44, ενώ λίγο αργότερα ένα τρίποντο του Γάλλου γκαρντ/φόργουορντ ανέβασε τη διαφορά στο +15 (59-44)! Η περίοδος έκλεισε στο 63-48. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες ήλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι όντας απόλυτα συγκεντρωμένοι. Οι «φιλοξενούμενοι» δεν έγιναν επικίνδυνοι σε κανένα σημείο της περιόδου και η διαφορά έφτασε στο +22 με ένα «goal foul» του Άλεκ Πίτερς στο 38'.  Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με ένα τρίποντο του ΜακΚίσικ στην τελευταία «ερυθρόλευκη» επίθεση για το 89-68!

Δεκάλεπτα: 23-17,-39-27,63-48, 89-68